2008/02/25

Kolory i ich znaczenie

Każdy kolor użyty w pracy z mandalą ma swoje znaczenie. Doborem barw, w znacznej mierze, kieruje podświadomość człowieka. W związku z tym kolorowa mandala odzwierciedla emocje - czyli stan psychiczny twórcy.

Autorka książki „Kreatywna Mandala” Susan F. Fischer zaproponowała następującą interpretację kolorów używanych podczas malowania mandali:

Biel - kojarzy się z czystością, światłem. Może symbolizować wysoki stopień rozwoju duchowego i spokój umysłu autora. Czasami oznacza także utratę energii.
.
Czerń - symbol ciemności, tajemnicy, śmierci. Może oznaczać utratę nadziei, depresję. Symbolizuje również wyrzeczenie, pokutę. Jest także symbolem początku jakiegoś nowego etapu.
.
Czerwień - kolor życia. Oznacza pobudzenie życiowego potencjału. Kojarzy się z krwią, ogniem, aktywnością, energią życiową. W negatywnym aspekcie oznacza złość, agresję, cierpienie.
.
Niebieski - to cisza, spokój, pogoda ducha, wewnętrzna harmonia. Użycie tego koloru może symbolizować psychiczne odrodzenie. W jasnych odcieniach - pozytywny stosunek do macierzyństwa; jego zbyt duża ilość może oznaczać pasywność.
.
Ciemnoniebieski - brak zaufania do innych, konflikt z matką, zdolność empatii, niezwykła intuicja.
.
Żółty - kolor słońca, kojarzony z jego ciepłem i życiodajną siłą. Gdy kolor żółty pojawia się w mandalach świadczy o sile i energii, umiejętności jasnego precyzowania swoich celów.
.
Zieleń - kolor przyrody, symbol Matki - Natury. Oznacza świeżość, wrażliwość zmysłową, dążenie do pomocy i opiekowanie się innymi, czasem nadopiekuńczość i zaborczość. Duża ilość ciemnych odcieni świadczy o wewnętrznej kontroli, życiu zgodnym z zewnętrznymi zakazami i nakazami (np. rodziców).
.
Róż - to zmysłowość, emocje i młodość. Oznacza też może nadmierne zaabsorbowane ciałem.
.
Pomarańcz - symbolizuje ambicję, dumę, asertywność i siłę. Używany przez osoby zdecydowane, o silnym poczuciu tożsamości. Czasem oznacza nadużywanie siły, wrogi stosunek do autorytetów.
.
Brąz - kojarzony z jesienią. Oznacza poczucie bezpieczeństwa lub jego brak, czasem niską samoocenę. Często używany przez osoby chore - symbolizuje chęć uwolnienia się od problemów.

Powyższa interpretacja kolorów to tylko przykładowa propozycja. Każdy z nas ma inny system skojarzeń i odrębne życie wewnętrzne. Odgadując ukryte znaczenie mandali nie należy zapominać o zachowaniu pewnej dowolności i dystansu.
.
.

Brak komentarzy: