2008/04/29

Flety Pani Mileny...

.
W dniu dzisiejszym w naszej grupie odbyło się spotkanie z ciekawym gościem. Była nim nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sieradzu – Pani mgr Milena Jastrząbek.
.
Pani Jastrząbek na co dzień uczy dzieci gry na flecie. Na nasze spotkanie przyniosła ze sobą flety: prosty i poprzeczny.
.
.
Pokazała naszym milusińskim obydwa flety, omówiła ich budowę i sposób wydobywania dźwięków.
Wysłuchaliśmy prostego, znanego wszystkim dzieciom utworu na flecie prostym. Potem nastąpił mały koncert gry na flecie poprzecznym. Pani Milena zagrała kilka utworów o bardzo różnym charakterze.
.
.
Dzieci określały nastrój niektórych utworów i zastanawiały się, o czym opowiada muzyka.
Dwie dziewczynki kolejno próbowały swoich sił przyciskając klapki fletu poprzecznego, kiedy nasz gość dmuchał w ustnik. Wychodziło całkiem, całkiem...
A może nie jest tak trudno nauczyć się gry na tym instrumencie? Z pewnością jednak trzeba włożyć dużo pracy, by grać tak pięknie, jak nasz niecodzienny gość.
.
.
Dzisiejsze spotkanie dostarczyło dzieciom możliwości bliższego poznania fletu prostego i poprzecznego, skupienia swojej uwagi na pięknej muzyce, wyciszenia się
a przede wszystkim… doznania wielu wspaniałych wrażeń estetycznych.
.
.
Dziękujemy Pani Milenie Jastrząbek za przyjęcie zaproszenia! Dziękujemy za dostarczenie nam fantastycznych przeżyć!
.
.

2008/04/28

Spotkanie z muzyką

.
Jutro w naszej grupie odbędzie się spotkanie z nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sieradzu – mgr Mileną Jastrząbek.
.
Pani Jastrząbek jest nauczycielem gry na flecie.
Podczas tego spotkania dzieci poznają instrumenty: flet poprzeczny i flet prosty. Posłuchają muzyki wykonywanej na tych instrumentach.
.
.

W "kąciku przyrody"

.
Wszystkie założone hodowle znalazły się w kąciku przyrody. Teraz możemy je obserwować i pielęgnować.
.
Rozpoznawanie kiełkujących roślin, ułatwią nam tabliczki z ich nazwami.
Pawełek odczytał napis na pierwszej tabliczce – „bazylia”. Umieścił ją w odpowiednim pojemniku.
.

„Fasola” – z tym napisem na drugiej tabliczce poradził sobie Kuba K. Najpierw go odczytał, potem umocował w pojemniku z hodowlą fasoli.
.
.
Dominika G. we właściwej donicy umocowała tabliczkę z napisem: „cebula”. Wcześniej rozszyfrowała ten zapis.
.
.
Najtrudniejszy do odczytania wyraz – to „rzeżucha”. Świetnie poradził sobie z tym zadaniem Pawełek, a Ola D. ustawiła kartonik z tą nazwą przed rzeżuchą.
.
.
Uwaga! Każde zdjęcie zamieszczone w blogu można powiększyć klikając na nie lewym przyciskiem myszy. Potem wracamy do bloga klikając strzałkę "wstecz".
.
.

2008/04/27

Nasze hodowle - cz. III

.
Następnymi pracami, związanymi z zakładaniem hodowli, było sadzenie cebuli i sianie bazylii.
.
Sadzenie cebuli bardzo zajęło kolejny zespół dzieci. Każdą cebulkę trzeba było trochę wcisnąć w ziemię a potem dosypać jeszcze ziemi do donicy.
.
.
Na koniec Patryk przystąpił do podlewania. Przydała się drobna pomoc przy nakierowaniu dzióbka konewki i… gdy wszystko było już gotowe, donica z cebulą powędrowała do kącika przyrody.
.
.
Wtedy przystąpiliśmy do oglądania nasion bazylii. Malutkie, czarne ziarenka znacznie różniły się od nasion rzeżuchy. A kolejna ekipa dzieci była już gotowa do pracy.
.
Potrzebne były zręczne paluszki do chwytania małych ziarenek i wysypywania ich do przygotowanej ziemi.
.
.
Już ziarenek coraz mniej…
.
.
A po chwili kolejny pojemnik, tym razem z wysianą bazylią, znalazł się na naszym oknie – w kąciku przyrody.
.
.

2008/04/23

Nasze hodowle - cz. II

.
Gdy rzeżucha powędrowała „na okno”, przedszkolaki zajęły się sadzeniem fasoli.
.
.
Cztery dziewczynki uwijały się z układaniem fasolek na ziemi, przygotowanej w pojemniku.
.
.
Potem wciskały je w ziemię. Gdy zostały całkowicie „schowane” pod powierzchnią, jeszcze lekko przysypane… Hubert przystąpił do podlewania.
.
.
Ola D. wraz z innymi przyglądała się pracy kolegi… (przecież podlewała wcześniej podłoże pod rzeżuchę, więc ma już trochę doświadczenia).
.
Pojemnik z fasolą został odstawiony do kącika przyrody. Będziemy systematycznie obserwować wzrost tej rośliny i „opiekować się” nią.

.

2008/04/22

Nasze hodowle - cz. I

.
Zakładanie naszych hodowli rozpoczęliśmy od wysiewu rzeżuchy.
Po dokładnym obejrzeniu nasion rzeżuchy przez wszystkie dzieci – mała ogrodniczka Ola D. zwilżyła wodą z konewki watę przygotowaną w przezroczystym pojemniku.
.
.
Następnie grupka chłopców z wielkim skupieniem przystąpiła do wysypywania nasion na przygotowane podłoże.
.
.
Taka niecodzienna praca bardzo podobała się przedszkolakom. Po chwili następna grupka dziewczynek i chłopców kontynuowała pracę.
.
.
Pojemnik z rzeżuchą ustawiliśmy na oknie – w kąciku przyrody. Teraz będziemy obserwować kiełkowanie roślinek. Wiemy, że warto je spożywać dla zachowania zdrowia.
.
Uwaga! Kiełki rzeżuchy zawierają dużo witaminy C, działają pobudzająco na apetyt i usprawniają trawienie.
.
.

2008/04/20

Strachy...

.
Tematyka, która gościła w naszej grupie w minionym tygodniu, to – „Wiosna w ogrodzie”.

Piątek upłynął pod hasłem „strachów” i hodowli.
Dlaczego strachów?
Otóż w czwartek po wysłuchaniu wiersza Włodzimierza Słobodnika „Strach” (który uzmysłowił rolę stracha na wróble w ogrodzie i na polu oraz dostarczył porcję humoru), dzieci wykonywały papierowe kukiełki strachów na wróble. Samodzielnie rysowały i kolorowały stracha przy pomocy flamastrów i kredek a następnie wycinały go. Na zakończenie strachy zostały przymocowane za pomocą taśmy klejącej do patyczków.
.
.
W piątek wykonane prace posłużyły do zabawy. Były to rozmowy dwóch strachów. Toczyły się w dowolnie dobranych parach a potem nawet współdziałały w małych grupkach. Dzieci wspaniale uruchomiły swoją wyobraźnię. Słyszałam, że niektóre „strachy rozmawiały” o pogodzie, ciekawie wypowiadały się na temat burzy. Inne zastanawiały się, ile wróbli uda im się wystraszyć lub… wybierały się do sklepu na zakupy.
.
.
Na zakończenie strachy tańczyły przy wspólnym stole, co wyniknęło zupełnie spontanicznie. Obserwowałam, jak Milusińscy stopniowo dochodzili i włączali się do tej wspólnej zabawy.
.
.
Po zabawie rozmawialiśmy o jej przebiegu i o prowadzonych rozmowach. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi przeżyciami. Bardzo cieszyły się, że samodzielnie wykonały przedmiot, który potem posłużył im do zabawy.

Wszystkie kukiełki - strachy będą zamieszczone na wystawce dla rodziców. Już od poniedziałku będzie je można obejrzeć. Zapraszam!

O naszych hodowlach – w następnych postach.


.

2008/04/16

"Moje miasto..."

.
W dniu dziesiejszym Zuzia ukończyła swoją część pracy konkursowej (stronę albumu o Zduńskiej Woli).


.
Pracowała z dużym zapałem i przejęciem. Budynek zduńskowolskiej Szoły Muzycznej już jest gotowy.

.
.

2008/04/15

Konkurs plastyczny cd.

.
Poszczególne strony albumu o Zduńskiej Woli, wykonywanego na konkurs „MOJE MIASTO – TO MAŁA OJCZYZNA”, tworzą dzieci 6-letnie, a także niektóre 5-latki z naszej grupy.
.
.
Patrycja P. na tle naszych barw ojczystych nakleiła mapkę Polski, na której widać położenie naszego miasta. Kolorowanie w tej pracy polegało na rozcieraniu palcami opiłków pochodzących z kredek bambino.
.
.
Dominika G. namalowała farbami akwarelowymi fragment Parku Miejskiego – staw i wysepkę. Na wodzie nakleiła wycięte łabędzie.
.
.
Patrycja L. wykonała dość skomplikowaną pracę przedstawiającą zabytkowy domek tkaczy. Praca ta łączyła w sobie technikę rysowania flamastrami, kredkami, malowania farbą plakatową, Dach domku dziewczynka wykleiła małymi, prostokątnymi kawałkami kolorowego papieru.
.
Tematem pracy Zuzi jest: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Jeszcze nieskończona praca Zuzi to połączenie wycinania z kolorowego papieru, malowania farbami plakatowymi, rysowania kredkami.
Już jutro ukaże się fotka Zuzi przy pracy.
.
Wszystkie prace wyglądają ciekawie. Zostały starannie wykonane przez naszych małych plastyków.
.
.

2008/04/13

Konkurs plastyczny

Dzieci z naszego przedszkola biorą udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 4 w Zduńskiej Woli pt. „MOJE MIASTO – TO MAŁA OJCZYZNA”.

Celem konkursu jest:
- wyrażanie wiedzy, własnych obserwacji, spostrzeżeń i doświadczeń na temat swojego miasta w formie plastycznej działalności dziecka,
- poznanie herbu swojego miasta, ważniejszych zabytków i budowli,
- kształtowanie przynależności narodowej,
- promowanie uzdolnień plastycznych dzieci przedszkolnych.

Konkurs adresowany jest dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat.
Technika prac dowolna (prace płaskie), format A-4.
Forma prac – ALBUM.
Prace konkursowe mają być przesłane do 18 kwietnia 2008 r.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 kwietnia 2008 r.
.
.

2008/04/05

KWIECIEŃ 2008

.
Oto tematyka kompleksowa i zadania wychowawczo - dydaktyczne, jakie będziemy realizować w pracy z grupą IV Publicznego Przedszkola nr 10 w Zduńskiej Woli, w miesiącu kwietniu br.

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

1. Młode zwierzęta.
2. Jesteśmy ostrożni na ulicy.
3. Wiosna w ogrodzie.
4. W słońcu i cieple przyroda rozkwita.
.
ZADANIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku – zmiany w wyglądzie i zachowaniu zwierząt. Opowiadanie i porządkowanie historyjek obrazkowych – wiązanie przyczyn i skutków według chronologii wydarzeń.

2. Poznawanie zasad ruchu drogowego dla pieszych i ich przestrzeganie. Dostrzeganie sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci na drodze. Poznawanie znaczenia wybranych znaków drogowych. Poznawanie środków transportu lądowego, powietrznego i wodnego.

3. Poznawanie i nazywanie podstawowych części rośliny: łodyga, liście, kwiat, owoc, korzeń. poznawanie niektórych prac w ogrodzie wykonywanych z wykorzystaniem prostych narzędzi. Eksperymentowanie: wysiewanie nasion do doniczek (skrzynek), pielęgnowanie roślin w sali.

4. Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wiosną – kwitnienie drzew owocowych. Poznanie zależności pomiędzy światem roślin i zwierząt na łące. Dostrzeganie naturalnych źródeł światła; rozumienie znaczenia światła słonecznego dla istot żywych.

5. Przygotowanie do nauki czytania.
Wyszukiwanie na obrazkach przedmiotów, których nazwy zaczynają się podaną głoską. Synteza sylabowa wyrazów. Prezentacja liter: T, t; U, u; W, w; Y, y; Z, z metodą alternatywnej nauki czytania I. Majchrzak.

6. Kształtowanie pojąc matematycznych.
Przyswajanie pojęć związanych z określeniami kierunku: góra, dół, strona prawa, lewa. Sprawne rozpoznawanie kształtu figur geometrycznych – kwadrat, trójkąt. Porównywanie zbiorów – stosowanie określeń: o 1 więcej, o 1 mniej.
.
opracowała: Małgorzata Kędziora
.
.

2008/04/03

Konkurs świąteczny

.
W konkursie pod hasłem: „Świąteczna pisanka”, który był ogłoszony w ostatnim numerze Gazetki Przedszkolaka, wzięły także udział przedszkolaki z naszej grupy.
.

.
Cieszy nas fakt, że tym razem aż ośmioro naszych Milusińskich wykonało przy pomocy rodziców piękne prace konkursowe.
.
.
Zadziwiła nas pomysłowość i różnorodność technik! Wśród wykonanych prac znalazły się sylwety pisanek i pisanki przestrzenne (ozdobione wydmuszki lub jajka ugotowane).
.
.
Sylwety były wyklejane plasteliną (niektóre z nich miały dodatkowo wyskrobane wzory w plastelinie), wykonane techniką wydzieranki, wycinanki lub malowane flamastrami.
.
.
Z kolei wśród pisanek przestrzennych znalazły się malowane farbami, pisakami, wyklejane plasteliną, czy skręconą bibułą.
.
.
Wszystkie prace stały się ozdobą „wielkanocnego stołu”, który był wystawiony w okresie świątecznym w szatni przedszkolnej. Część prac wisiała na ścianie. Mogli je podziwiać Rodzice i Goście odwiedzający placówkę.
.
.
Każdy z małych twórców otrzymał od Pani Dyrektor równorzędną nagrodę. Dziękujemy Rodzicom za pomoc i wsparcie swoich pociech w tej pracy.
.
.