2007/12/31

Życzenia Noworoczne

.
Nadchodzący Nowy Rok to okres radości,
ale również zadumy nad tym, co minęło
i nad tym, co nas czeka.


.
Wychowankom i ich Rodzicom na cały Nowy Rok życzymy dużo optymizmu, wiary w siebie, spełnienia marzeń oraz dużo uśmiechu i pogody ducha

prowadzące grupę
Małgorzata Kędziora i Irena Kubiś

.

Symbole świąteczne - kolęda

. KOLĘDY
.
Nierozłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest kolęda.
.
Nazwa kolęda pojawiła się dawno temu. Wywodzi się ona od słowa "calendae", tak bowiem Rzymianie nazywali początek każdego miesiąca. Owe kalendy, szczególnie styczniowe, czyli noworoczne, obchodzili bardzo radośnie, bawili się, śpiewali, składali sobie życzenia i obdarowywali prezentami. Kościół katolicki zniósł stary, pogański zwyczaj obchodzenia kalend, zachowała się jednak tradycja śpiewania pobożnych pieśni, sławiących narodziny Chrystusa, odwiedzania się w domach, kupowania świątecznych podarunków. W ten sposób do języka naszych dziadków weszło łacińskie słowo "calendae" czyli kolęda.
.
Z biegiem czasu kolędą zwano nie tylko pieśń na Boże Narodzenie, ale także zwyczaj chodzenia po domach z życzeniami świąteczno - noworocznymi czy odwiedzanie przez kapłana parafian w ich domach.
.

..
Trudno dziś ustalić dokładnie czas, kiedy pierwsze kolędy pojawiły się w Polsce. Prawdopodobnie mogło to być już w XIII wieku, kiedy to przybyli do nas ojcowie franciszkanie.
.
Wzorem założyciela swego Zakonu, św. Franciszka z Asyżu, który pierwszy urządził żłóbek wyobrażający Boże Narodzenie, propagowali kult Dzieciątka Jezus. Oni to zaczęli urządzać w kościołach szopki, oni też pierwsi organizowali jasełka - ruchome przedstawienia scen Bożego Narodzenia. Przy takich widowiskach na pewno śpiewano też i stosowne pieśni, jednak z tego czasu nie zachowała się ani jedna kolęda.
.
Najdawniejsze kolędy, które znamy, pochodzą z wieku XV, a najpopularniejsza z nich to kolęda "Anioł pasterzom mówił". Kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie, bo śpiewali je z ochotą wszyscy, młodzi i starzy. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie, a gdy wynaleziono druk, drukowano je i zbiory takich kolęd i pastorałek zwano "kantyczkami". Kolejne wieki przyniosły nowe kolędy, a największy ich rozkwit datuje się na wiek XVII i XVIII. Wówczas powstały znane do dziś kolędy, jak: "Wśród nocnej ciszy", "Lulajże Jezuniu” "Bóg się rodzi" i inne.
.
Więcej ciekawych wiadomości na temat symboli i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia można znaleźć na stronie:
.

2007/12/30

Symbole świąteczne - prezenty

.
PREZENTY
.
Wigilijny zwyczaj obdarowywania się prezentami początek swój bierze jeszcze z rzymskich Saturnaliów.
.
.
W późniejszych wiekach przez Kościół został nazwany Gwiazdką, gdyż prezenty wręczano, gdy na niebie zauważono pierwsza gwiazdę. Ową gwiazdę utożsamiano z Gwiazdą Betlejemska.
.

.
Ponieważ tą częścią wieczoru wigilijnego najbardziej zainteresowane były dzieci, nic zatem dziwnego, że to one z niecierpliwością wypatrywały pierwszej gwiazdki na niebie.
.

(Powyższy obrazek - to gif. Będzie poruszał się, gdy otworzy się go w osobnym oknie)

.

Symbole świąteczne - Mikołaj

.
MIKOŁAJ

Uwielbiają go wszyscy - dorośli i dzieci, bogaci i biedni, mieszkańcy dużych miast i małych miasteczek. Święty Mikołaj odwiedza nas 6 grudnia lub w wieczór wigilijny.
.



.
Wieść głosi, iż urodził się na przełomie wieków III i IV w Turcji. Krąży o nim wiele legend. Niegdyś był patronem żeglarzy i wędrownych kupców (urodził się w rodzinie bogatych kupców). Chronił ich od niebezpieczeństw podróży i zapewniał powodzenie w handlu. Patronował też wielkim przedświątecznym jarmarkom. Urodzeni 6 grudnia chłopcy dostawali imię - Mikołaj (Hamburg i Lubeka). Niektóre miasta uczyniły go swoim patronem: Nowy Jork, Amsterdam. Za opiekuna obrali go również uczeni, pasterze, bankierzy, a nawet więźniowie.
.
Święty Mikołaj ukończył seminarium duchowne i przez wiele lat był biskupem Miry, portowego miasteczka w Azji Mniejszej. Był człowiekiem wielkiego serca, pomagał biednym i potrzebującym. Rozdał cały swój majątek ubogim. Prawdopodobnie czynił też cuda.
.
Obecnie Święty Mikołaj przynosi co roku prezenty 90 milionom dzieci na całym świecie. Zostawia je pod poduszką, w skarpetach, bucikach czy pod choinką.
.
W Polsce czekamy na niego 6 grudnia oraz w wigilię Bożego Narodzenia. Ubrany jest w czerwony płaszcz, a na plecach dźwiga ogromny wór z prezentami. Jeszcze nie tak dawno do polskich dzieci przychodził w asyście anioła i diabła. Anioł rozdawał grzecznym maluchom słodycze, a niegrzecznym diabeł wręczał rózgi.
.
W Stanach Zjednoczonych Święty Mikołaj - Santa Claus ma długą białą brodę, czerwony żakiet, czerwone spodnie i duży wór z prezentami. Wchodzi do domów przez komin. Dzieci dostają prezenty w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.
.
(wiadomości wyszukane w Internecie)
.

2007/12/29

Symbole świąteczne - opłatek

.
OPŁATEK

Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem było i jest dzielenie się poświeconym opłatkiem. Staropolskie opłatki były różnokolorowe i bardzo ozdobne. Dziś opłatki są białe i ozdobnie wytłaczane.

Nazwa "opłatek" pochodzi od łacińskiego słowa "oblatum", czyli dar ofiarny. Dawniej człowiek składał ofiary nieznanym siłom - wodzie, piorunom, wiatrom, trzęsieniom ziemi, by ustrzec się od tego wszystkiego, co mogło mu zagrażać. Praktyka pieczenia chleba przaśnego, niekwaszonego, takiego, jakiego używał Pan Jezus przy Ostatniej Wieczerzy, pochodziła z czasów biblijnych, od Mojżesza i zachowała się w Kościele do dziś. Obecnie ten chleb ma inny wygląd, jest bielszy, cieńszy i delikatniejszy.

Opłatki, jakie my dziś znamy (nebula - mgiełka) pierwsi zaczęli wypiekać zakonnicy z klasztoru benedyktyńskiego we Francji. Stamtąd zwyczaj ten rozpowszechnił się na całą Europę i wraz z chrześcijaństwem przybył także do Polski. Opłatek używany był jednak wyłącznie do Mszy św. i do konsekracji komunikantów dla wiernych. Dopiero od XV wieku stał się bardziej popularny, kiedy nastąpił jego masowy wypiek. Był wówczas przekąską do wina, środkiem do pieczętowania listów, smarowany miodem był przysmakiem dzieci.

.

2007/12/27

Choinka w przedszkolu


CHOINKA

Wiszą bombki na choince
całe kolorowe.
Małe pieski, małe kotki,
gwiazdki purpurowe.

W blasku lampek teraz stoi,
pięknem nas urzeka.
Przypomina wróżkę z bajki
i Wigilii czeka.

.

.
.
.
.
.A oto choinka w naszej sali przedszkolnej.

.

Symbole świąteczne - choinka



Tak wygląda choinka w moim domu.
Ubrana wedługo mojego pomysłu w tonacji niebiesko - granatowo - srebrnej. Najbardziej lubię takie kolory na choince.
.
* * * * * * *
.
Na wigilię Bożego Narodzenia niemal każda polska rodzina umieszcza w swoim mieszkaniu i dekoruje choinkę. Jest to jedna z najmłodszych tradycji wigilijnych. Początkowo, w tym również na ziemiach polskich, popularna była "jodłka", czyli wierzchołek sosny, jodły lub świerku zawieszony u pułapu. Drzewko to miało chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy.
.
Choinka w obecnej formie przyjęła się w Polsce dopiero w XVIII w. Zwyczaj ten przeniósł się z Niemiec. Opisuje to m.in. Zygmunt Gloger w "Encyklopedii Staropolskiej":
"Za czasów pruskich, tj. w latach 1795-1806, przyjęto od Niemców zwyczaj w wigilię Bożego Narodzenia ubierania dla dzieci sosenki lub jodełki orzechami, cukierkami, jabłuszkami i mnóstwem świeczek woskowych".

Kościół był początkowo niechętny temu zwyczajowi, lecz szybko nadał choince chrześcijańską symbolikę "biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła," pod którym rozpoczęła się historia ludzkości. Choinkę wnosiło się do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi - Adama i Ewę. Na choince nie mogło zabraknąć jabłek, bo właśnie te owoce były na owym biblijnym drzewie, a ponadto jabłko symbolizuje zdrowie.

Wśród iglastych gałązek wiły się łańcuchy, lekkie, słomkowe i bibułkowe, będące pamiątką po wężu-kusicielu. Gwiazda na szczycie drzewka symbolizowała gwiazdę betlejemska, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. Świeczki na gałązkach to jak okruchy ognia, który dawniej płonął w izbie przez cala noc wigilijną, aby przychodzące na ten czas dusze przodków mogły się ogrzać. Choinki ubierano także w piernikowe figurki ludzi i zwierząt, lukrowane kolorowo, posypane makiem. Szczególnie okazale prezentowała się postać Św. Mikołaja. Tak ustrojona choinka stała w domu do Trzech Króli.

W wielu rejonach Polski zwyczaj ubierania choinki zadomowił się dopiero na początku XX wieku. Obecnie dzięki technice wystrój choinek znacznie odbiega od dawnych prostych ozdób i palących się świeczek.

2007/12/26

Pierwsze kroki...


Tak wyglądały dzieci z grupy IV Publicznego Przedszkola nr 10 w Zduńskiej Woli, gdy oczekiwały na swój uroczysty występ z okazji Świąt.
.
Wypróbowywałam nowy aparat bez przeczytania instrukcji jego obsługi, nie mając wcześniej w ręce aparatu cyfrowego. Zrobiłam tylko kilka zdjęć, niestety wyszły tylko dwa :(
Jedno tylko nadaje się do pokazania :(
.
Dalsza nauka robienia zdjęć była w czasie świąt
.

2007/12/22

Życzenia świąteczne

.

. .
Gdy przyjdą święta w śnieżnej bieli,
Gdy Stary Rok w Nowy się zamieni.
Przyjmijcie gorące życzenia,
Niech się spełnią wszystkie marzenia!




.

Zdrowych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku
naszym wychowankom, ich Rodzicom i Rodzinom


życzą
Irena Kubiś i Małgorzata Kędziora

2007/12/19

Spotkanie z Mikołajem

Wczoraj odbyła się w naszej grupie UROCZYSTOŚĆ CHOINKOWA.
Dziękujemy Rodzicom za przybycie i udział. Dziękujemy za zaangażowanie i okazaną pomoc (przygotowanie rzeczy, o które prosiłyśmy, utrwalanie wierszy…).
Szczególne podziękowania należą się Rodzicom tych dzieci, które zaczęły niedomagać ze zdrowiem. Wcześniejsze poinformowanie o chorobie oraz przyprowadzenie dziecka na występ pozwoliły na utrzymanie zaplanowanego programu uroczystości i uniknięcie niespodziewanych zastępstw.

Pamiątką po tym Spotkaniu będą zdjęcia grupowe przedszkolaków z Mikołajem i Paniami, indywidualne zdjęcia dzieci z Mikołajem, a także zdjęcia i filmy robione przez Rodziców podczas występów. Jednak najmilszą dla naszych najmłodszych „dam” będą miłe, mięciutkie maskotki, zaś dla najmłodszych „mężczyzn” samochody, które otrzymały od Mikołaja (wraz ze słodyczami, które pewnie już są w brzuszkach).

Wyrażam nadzieję, że popisy naszych przedszkolaków podobały się Państwu, wzbudziły radość w sercach i wprowadziły nastrój oczekiwania na zbliżające się Święta.
.
Zachęcam do nabywania kolejnego, świątecznego wydania Gazetki Przedszkolaka !

2007/12/17

Kiermasz Świąteczny

Zapraszamy Rodziców na KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, który odbędzie się w dniach 18 – 21.XII.2007 r.

Dzieci z naszej grupy przygotowały na kiermasz „Gwiazdy betlejemskie” – podstawki pod podgrzewacze zapachowe i ozdoby choinkowe wykonane techniką origami: mikołajki, domki krasnoludków oraz ozdobne choineczki.
.
Na kiermaszu znajdzie się również szereg ozdób świątecznych, wykonanych przez przedszkolaki (wraz z ich Paniami) z innych grup. Między innymi będzie kilka rodzajów aniołków: do zawieszania na choince, do ozdabiania stroików świątecznych lub wstawiania do doniczki z kwiatami i inne… Znajdą się tam także kolorowe, ręcznie malowane, świeczniki, piernikowe serca, szyszkowe stroiki, różnorodne zabawki na choinkę i wiele innych.

Proponuję teraz, by każdy z Państwa wyobraził sobie zaangażowanie naszych małych artystów! Wysiłek naszych milusińskich i inwencja twórcza może być przykładem dla niejednego starszego.
Mając to na uwadze sądzimy, że nie poskąpią Państwo wymiernego docenienia wartości prac i… z góry dziękujemy!

2007/12/16

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

PROGRAM UROCZYSTOŚCI CHOINKOWEJ
– GRUDZIEŃ 2007 (GR. IV)

1. Wiersz „Powitanie” (Ola I., Dominika G.)
2. TANIEC „Krakowiak”

3. Wiersz „Mikołaj” (Kacper, Patrycja L.)
4. Wiersz „Sopelkowa melodia” (Dominika M., Szymon Ch.)
5. PIOSENKA „Zima biała” (instrumentacja)

6. Wiersz „Zaczarowany ogród” (Kuba M., Karol, Patryk, Patrycja O.)
7. TANIEC „Zimowa poleczka”

8. Wiersz „Zima”
(Wiktoria)
9. Wiersz „Bałwan” (Dawid, Hubert, Szymon St.)
10. PIOSENKA „Jadą sanie” (ilustracja ruchowa)

11. Wiersz „Sześciu Mikołajów” (Zuzia)
12. PIOSENKA „Puk, puk” (o Mikołaju)

13. Wiersz „Zielona choinka” (Kuba P., Szymon Sd.)
14. PIOSENKA „Choineczka” (ilustracja taneczno-ruchowa)

15. Wiersz „Gwiazda” (Natalka)
16. PIOSENKA „Gwiazdeczka”

17. Wiersz „Wigilia” (Kuba K., Jowita, Patrycja P., Gabrysia)
18. PIOSENKA „Wigilia”

19. Wiersz „Choinkowa zabawa” (Paweł, Martyna, Dominika G.)
20. TANIEC „Samba”

21. Wiersz „Przed gwiazdką” (Ola D., Ola I., Igor, Michał)
22. KOLĘDA „Przybieżeli do Betlejem”
.
W czwartek, po podwieczorku dzieci miały pierwszą próbę "przed mikrofonem". Początkowo trochę nieśmiało mówiły swoje wiersze i słuchały brzmienia własnego głosu. Niektóre powtórzyły swój "występ", by poczuć się pewniej. Kiedy następnego dnia trzymały w ręku mikrofon po raz drugi - poszło dużo lepiej. Takie ćwiczenia były dzieciom bardzo potrzebne. Miały możliwość poczuć się prawie jak na występie... tym bardziej, że naszej próbie przyglądały się zainteresowane dzieci z sąsiedniej grupy. Zawsze inaczej się występuje, gdy jest widownia. Zwłaszcza, kiedy są to Rodzice.
Występu dla Rodziców nasze pociechy nie mogą się już doczekać!

2007/12/12

Stroje na uroczystość

INFORMACJA I PROŚBA DO RODZICÓW !

Dziewczynki:
W dniu uroczystości (18 XII) prosimy uczesać dziewczynki w jedną wysoką kitkę i przygotować białą kokardę (nie za wąską) do zawiązania. Przynieść białe rajtuzki. Spódniczki, bluzki i inne potrzebne rzeczy dziewczynki będą miały z przedszkolnej garderoby.

Chłopcy:
Chłopcy całość stroju będą mieli z przedszkolnej garderoby.


Niektóre dzieci już dzisiaj mierzyły stroje. Dobieraliśmy je tak, by pasowały do wzrostu dzieci. Pozostałe stroje zostały też już uzgodnione, pozostaje tylko je pomierzyć.
.

... zatańczymy (4)

Podczas naszej przedświątecznej uroczystości zobaczymy dwa tańce, które będą zupełnie z „innej beczki”. Pierwszy z nich to krakowiak. Tańczące go pary wystąpią w przepięknych strojach krakowskich. Drugim tańcem będzie samba. Zatańczą ją dziewczynki. Samba będzie tańczona z pomponami.

Poniżej przytaczam słowa piosenek, do których nasze przedszkolaki zatańczą krakowiaka i sambę. Chociaż podczas tych tańców dzieci nie będą śpiewały, nie zaszkodzi wcześniej zapoznać się ze słowami. Można porozmawiać z dziećmi np. o tych zwierzakach z drugiej piosenki…


KAKOWIACZEK PRZEDSZKOLACZEK

I. Hejże przedszkolaki, tańczmy krakowiaka,
piękna to zabawa, oj nie byle jaka.
Czapka rogatywka, przy niej pióra pawie,
niechaj wszyscy tańczą na naszej zabawie.

II. Smok wawelski tańczy z pokaźnym szewczykiem,
król Krak ze strażakiem oraz z Lajkonikiem.
Piękna to zabawa, oj nie byle jaka,
kiedy przedszkolaki tańczą krakowiaka.


PRZEDSZKOLNA SAMBA

I. Brazylijska dżungla, tropikalny gąszcz,
płynie Amazonka a w niej wielki wąż.
Tańczy kondor z anakondą, prosi ara jaguara.
Tylko lama tańczy sama, z kuguarem zła to para.

ref.
Tańczmy sambę wszyscy razem w kole,
brazylijską sambę tańczy całe przedszkole. (bis)

II. Brazylijska dżungla, tropikalny las.
Brazylijska samba niech rozgrzewa nas.
Tańczy kondor z anakondą, prosi ara jaguara.
Tylko lama tańczy sama, z kuguarem zła to para.

ref.
Tańczmy sambę…

2007/12/08

Zaśpiewamy... (3)

Kolejne piosenki i kolęda, które będą zaprezentowane przez nasze przedszkolaki podczas Uroczystości z okazji Świąt Bożego Narodzenia, to: Gwiazdeczka, Wigilia, oraz Przybieżeli do Betlejem.

„Gwiazdeczka”, to piękna i melodyjna piosenka. Jest w niej mowa o tym, co charakterystyczne dla tych pięknych Świąt (śnieg, pierwsza gwiazdka, Wigilia, choinka, Mikołaj, prezenty, wolne miejsce przy wigilijnym stole).


GWIAZDECZKA

I. Gdy przyjdzie zima, gdy śnieżek pada,
kolędy śpiewa dzieci gromada.
Wciąż wypatrują, czy gwiazdka świeci,
czy już Mikołaj jedzie do dzieci.

ref. Gwiazdeczko ma zaświeć już,
Wigilii czas jest tuż, tuż.
Choinka nosi lampek sto,
przyjdź do nas już, przyjdź do nas już!

II. Gwiazdeczka świeci, Mikołaj jedzie,
wszystkim prezenty na saniach wiezie.
Przyjedzie gość też z bardzo daleka,
tu wolne miejsce na niego czeka.

ref. Gwiazdeczko ma…

Słowa piosenki „Wigilia” opowiadają o dniu, który dla wielu osób jest najpiękniejszym dniem w roku. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby taka zgoda (jak w tym „magicznym” dniu), spokój, miły nastrój a także szczere życzenia mogły częściej gościć w naszych domach?
Życzę naszym Milusińskim i ich Rodzinom jak najwięcej takich magicznych dni. Najlepiej codziennie!


WIGILIA

I. Mamy w roku jeden dzień,
w którym cuda, cuda, cuda.
Dobra gwiazda świecić chce
nawet jeśli zawierucha.
Dom jest pięknie uroczysty,
jest choinka przystrojona.
Sianko pod obrusem czystym,
jak poduszka dla Dzieciątka.

ref.
Wigilia opłatkiem pachnąca,
Wigilia kolędą brzmiąca,
Wigilia z dobrym życzeniem,
Wigilia ze spełnionym marzeniem.

II. Raz do roku zdarza się,
że życzenia się spełniają.
Zgoda wszędzie gościem jest,
spory wszędzie ucichają.
Tam gdzie wigilijny stół,
strawy starczy wszystkim gościom.
A prezenty Mikołaja
napełniają dom radością.

ref. Wigilia opłatkiem…


A teraz kolęda, która zabrzmi podczas uroczystości:

„PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM”

I. Przybieżeli do Betlejem pasterze,
grając skocznie Dzieciąteczku na lirze

ref.
Chwała na wysokości,
chwała na wysokości
a pokój na ziemi.

II. Oddawali swe ukłony w pokorze,
Tobie z serca ochotnego, o Boże.

ref. Chwała…

III. Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
których oni nie widzieli jak żywi.

ref. Chwała…

Wykonanie powyższej kolędy będzie zdecydowanie różnić się od jej tradycyjnego brzmienia. Niczego tutaj nie będę zdradzała. Niech to będzie niespodzianką!

2007/12/07

Zaśpiewamy, zatańczymy... (2)

Słowa piosenki „Choineczka” mówią o drzewku, którego nie może zabraknąć w żadnym polskim domu. Sygnalizują o tradycji ubierania choinki, a także o tym, że po świętach znowu przyjdzie w odpowiednim momencie czas oczekiwania na to „świąteczne drzewko”.
Pewną atrakcją podczas występu przedszkolaków z okazji świąt będzie ilustracja taneczno-ruchowa do poniższej piosenki.


CHOINECZKA

I. W pokoiku przy kominku
choineczka stała.
Lśniącym blaskiem pięknych bombek
cudownie błyszczała.

ref.
Choinka zielona,
choinka pachnąca i miła.
Przy niej na Wigilię
zbiera się rodzina.

II. Na czubeczku choineczki
gwiazdę zakładamy.
I z tak pięknie przystrojoną
na święta czekamy.

ref. Choinka zielona…

III. A gdy święta już przeminą
czekać znów będziemy.
Na choinkę prosto z lasu
którą ubierzemy.

ref. Choinka zielona…


Słowa kolejnej piosenki mówią o tajemniczym gościu, na którego wszystkie dzieci niecierpliwie czekają. Do niego wysyłają swoje listy (pisane czy rysunkowe) z prośbami o wymarzone prezenty. Wesoła i żywa melodia oraz interesujący tekst piosenki szybko „wpadły dzieciom w ucho”. W czasie, kiedy dzieci ją śpiewają obserwuje się, jak wyzwala się w nich radość. Takiej radości życzę naszym Milusińskim jak najwięcej.


PUK, PUK

I. Puk, puk, puk, do drzwi stuka ktoś.
Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.
Otwieram drzwi, to jesteś ty,
czekałem tyle dni.
Więc usiądź tu i ogrzej się
a ja zaśpiewam ci.

ref.
Mój kochany Mikołaju
cały rok czekałem.
Byłem bardzo, bardzo grzeczny
bardzo się starałem.

II. Tak, tak, tak, uśmiech miło brzmi,
Hi, hi, hi, radośnie dzisiaj mi.
Otwierasz wór, prezentów sznur
przyniosłeś wiele mi.
Ja cieszę się, tak miło jest
zaśpiewam znowu ci.

ref. Mój kochany…

2007/12/06

Zaśpiewamy, zatańczymy... (1)

Dzisiaj, 6-tego grudnia czyli w dniu tradycyjnych "Mikołajek", już od rana przed budynkiem Przedszkola spacerował Mikołaj. Wszystkie napotkane dzieci częstował cukierkami a w salach zostawił dla przedszkolaków czekoladowe niespodzianki.
.
Podczas Uroczystości Choinkowej w naszej grupie zabrzmią przeróżne piosenki. Wśród nich znajdą się piosenki o Mikołaju, jak również związane z tematyką zimową i świąteczną. Będzie też kolęda.
Przedstawianie tekstów zaczniemy od piosenek zimowych.


ZIMA BIAŁA

I. Przyszła zima biała
śniegu nasypała
zamroziła wodę
staw pokryła lodem.

ref.
Tupu, tup po śniegu
dzyń, dzyń, dzyń na sankach
skrzypu, skrzyp na mrozie
lepimy bałwanka.

II. Kraczą głośno wrony:
„Marzną nam ogony
mamy pusto w brzuszku
dajcie nam okruszków”.

ref. Tupu, tup…

III. Ciepłe rękawiczki
i wełniany szalik
białej mroźnej zimy
nie boję się wcale.

ref. Tupu, tup…

Powyższa piosenka będzie wzbogacona grą na instrumentach perkusyjnych. To nie lada sztuka zapamiętać kolejność w jakiej „grają” poszczególne instrumenty (tamburyny, grzechotki, dzwonki, klawesy…) i sposób w jaki mają „zagrać” (tempo, rytm). Efekt zobaczą Państwo sami.


ZIMOWA POLECZKA

I. Zimową poleczkę
na śniegu lub lodzie
kochają bałwanki
i tańczą ją co dzień.
Zimową poleczkę
na soplach gra wiatr
bałwanki się cieszą
o tak, właśnie tak!

ref.
Ha-ha, ha-ha, hi-hi, hi-hi
śniegowe bałwanki
to my, właśnie my!

II. Gdy w rękach miotełki
na głowach garnuszki
węgielkiem lśnią oczka
i same mkną nóżki.
Zimową poleczkę…

ref. Ha-ha, ha-ha…

III. Stanęły na chwilkę
by pot otrzeć z czoła
lecz skoczna muzyka
do tańca znów woła.
Zimową poleczkę…

ref. Ha-ha, ha-ha…

„Zimowa poleczka” to piosenka, przy której dzieci zatańczą. Tancerze będą poruszali się parami, w małych kółkach i dwóch kołach współśrodkowych. Szybkie zmiany wymuszają konieczność błyskawicznego reagowania na muzykę. Jak wykonawcy sobie z tym poradzą? Zobaczymy!


JADĄ SANIE

I. Jadą, jadą sanie
po śniegu bielutkim.
Mrozik w nosy szczypie
w kożuszku cieplutkim.

ref.
Zima nasza, zima zła
jedziesz z nami, jedziesz w dal.
Zima nasza, zima zła
jedziesz z nami w dal.

II. Zima popatrzyła
śniegiem posypała.
Stawy zamroziła
drzewem kołysała.

ref. Zima nasza…

III. Chociaż zima mroźna
bardzo ją lubimy.
Białego bałwanka
razem ulepimy.

ref. Zima nasza…

Do tej piosenki zatańczy kolejna grupka dzieci. Będą „zaprzęgi” i „tańczący bałwanek”. W tańcu przyda się umiejętność lekkiego, sprężystego, rytmicznego biegu na paluszkach i podskoków z nogi na nogę. Więcej nie będę zdradzać! To trzeba po prostu zobaczyć!
.

2007/12/05

Wiersze na uroczystość (3)

Jak mówi tradycja, Wigilię zaczynamy w momencie, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka. Stąd kolejne wiersze, które pojawią się na naszej uroczystości:

GWIAZDA

Natalka
Jest taka tylko jedna,
jedna jedyna,
co radosnym mrugnięciem
Wigilię zaczyna.

A kiedy wreszcie ta gwiazdka
uśmiechnie się wesoło,
zapalimy świeczki na choince.
zasiądziemy do wspólnego stołu.


WIGILIA

Kuba K.
Miły nastrój już panuje
wigilijnych potraw sporo.
Mama w kuchni wciąż gotuje,
zapach się roznosi wkoło.

Jowita
Biały obrus już na stole,
są nakrycia, piękne świece.
Usiądziecie i opłatkiem
wspólnie dzielić się będziecie.

Patrycja P.
O jak pachnie w całym domu
ciastem, karpiem i grzybami.
Stół obficie zastawiony
świątecznymi potrawami.

Gabrysia
W jednym garnku zupa z grzybów
nazbieranych latem w lesie.
Tu na kompot suche śliwki,
na patelni karp się piecze.


W występach naszych przedszkolaków nie zabraknie również wierszy, zawierających elementy humorystyczne. Będą to wiersze: „Sześciu Mikołajów” i "Przed gwiazdką".
.
SZEŚCIU MIKOŁAJÓW

Zuzia
Trudno uwierzyć w te opowieści.
To się w mojej głowie nie mieści.
To zupełnie jak w snach i marzeniach,
kiedy spełniają się twe życzenia.
Sześciu Mikołajów stanęło w drzwiach.
A ja ze zdumienia krzyknęłam: - Ach!

Pierwszy przyniósł mi żółtą kaczuszkę.
drugi dał mi zieloną poduszkę.
Trzeci podarował piłkę w groszki.
Czwarty dał mi niebieskie kaloszki.
Piąty wręczył słodkie czekoladki,
w wielkim pudełku w czerwone kwiatki.
Szósty miał dziurę w worku i płakał.

Pocieszyłam tego ostatniego
i dałam mu lizaka dużego.


PRZED GWIAZDKĄ

Ola D.
Kiedy gwiazdka jest już blisko
to się zwykle tak przydarza,
że wiem o tym bez pytania
i bez kalendarza.

Ola I.
Bo przedziwne rzeczy wtedy
widać wokół bezustannie.
Ryby zamiast w stawie,
plaskają się w wannie.

Igor
Gwiazdy zamiast świecić w niebie,
w płatkach śniegu w krąg migocą.
Jodły zamiast rosnąć w lesie
w mieście się zjawiają nocą

Michał
Więc, gdy widzę ryby w wannie,
gwiazdki w śniegu,
to już wiem, że lada chwila,
święta zaczną się nareszcie.

Kolejne posty będą zawierały teksty piosenek, które uatrakcyjnią naszą uroczystość.
.

Wiersze na uroczystość (2)

Wśród wierszy, które będą recytowane przez dzieci podczas Uroczystości Choinkowej nie może zabraknąć utworów o Mikołaju i tradycyjnej choince. Oto one:
.
.
MIKOŁAJ

Kacper
Święty Mikołaj nocą wędruje.
W okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci,
gdzie są grzeczne dzieci.

Patrycja L.
O każdym grzecznym dziecku pamięta,
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie.
.
.

ZIELONA CHOINKA

Kuba P.
Zielona choinka
pięknie przystrojona.
Święta blisko już tuz, tuż.

Kuba P., Szymon Sd.
A pod gałązkami,
misie z krasnalkami,
Mikołaja wyglądają już.

Szymon Sd.
Świecą się lampeczki,
pachną gałązeczki,
za oknami trzeszczy mróz.

Kuba P., Szymon Sd.
A pod gałązkami,
misie z krasnalkami,
Mikołaja wyglądają już.
.

.
CHOINKOWA ZABAWA

Paweł
Na choince w żółtej czapce
kolorowy pajac.
Wciąż wyprawia różne figle,
zobaczycie zaraz.

Martyna
Nagle piękna baletnica
staje przed pajacem.
Chętnie dzisiaj razem z tobą
sobie też poskaczę.

Dominika G.
Baletnica z pajacykiem
bawią się wesoło.
Razem z nimi przedszkolacy
świat wiruje wkoło.

Paweł, Martyna, Dominika G.
Noga lewa, noga prawa
tańczą nogi obie.
Rusza głową, klaszcze w dłonie,
podśpiewuje sobie.

.

Pozostałe wiersze w następnym poście. Zapraszam!

.

2007/12/04

Wiersze na uroczystość (1)

Podczas Uroczystości Choinkowej każde dziecko będzie miało okazję zaprezentować się w wierszu.
W tym i kolejnych postach, zostaną zamieszczone wiersze wraz z informacjami, które dzieci będą je recytowały. Tematyka tych wierszy dotyczyć będzie świąt i zimy.

ZACZAROWANY OGRÓD

Kuba M.
Jest taki ogród
zaczarowany,
po którym chodzą
śnieżne bałwany.

Karol
Duże bałwany,
bałwanki małe,
wszystkie ze śniegu
i jak śnieg białe.

Patryk

Choć mróz największy
i śnieżek prószy,
bałwankom nigdy
nie marzną uszy.

Patrycja O.
Za to, gdy słońce
trochę przygrzeje
to czary – mary –
nos im topnieje

SOPELKOWA MELODIA
.
Dominika M.
Po srebrzystym lesie
spaceruje zima,
prószy białym śniegiem,
sople lodu trzyma.
.
Szymon Ch.
W ciszy mroźny wiatr
na skrzypeczkach gra…
sol la si do si la
brzmi melodia ta.

Kolejny wiersz będzie recytowany przez Dawida, Huberta, Szymona St. Chłopcy uczą się go w całości. Później zdecydujemy, czy powiedzą go wspólnie, czy fragmentami.

BAŁWAN

Pięknego bałwana
ulepiły dzieci,
ma czarne guziki
i biały żakiecik.

W ręku trzyma miotłę,
garnek ma na głowie.
Może nam zimową
bajeczkę opowie?
.
Dalszy repertuar w kolejnych postach.

"Orszak mikołajowy"

Powoli zaczynamy przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia.
Mikołaj, to tajemniczy gość na którego czekają wszystkie przedszkolaki.

W tę tajemniczą tematykę wprowadził nas już w poniedziałek (3. XII) wiersz Doroty Gellner „Orszak mikołajowy”.
Pierwszym zadaniem dzieci było uważne wysłuchanie wiersza:

ORSZAK MIKOŁAJOWY

Polem srebrzystym,
polem zimowym,
wędruje orszak
mikołajowy.

Najpierw Aniołki
idą parami.
Niosą koszyczki.
Z czym?
Z prezentami!

Potem Mikołaj
poważnie kroczy,
wśród zmarszczek błyszczą
niebieskie oczy.
Mikołaj także
ma paczek mnóstwo,
a lód na rzece
świeci jak lustro.

Za Mikołajem
w śnieżnej zamieci
idą choinki.
Dokąd?
Do dzieci!

Wędruje orszak
Dalej i dalej…
A dzieci w domach
nie śpią dziś wcale!

Po wysłuchaniu wiersza wyjaśniliśmy niezrozumiałe pojęcia: orszak, zamieć, pole srebrzyste, świeci jak lustro.
Następnie dzieci udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza:
- Kto szedł w orszaku pierwszy, drugi, trzeci?
- Co niosły Aniołki a co Mikołaj?
- Dlaczego dzieci nie spały tego dnia?
W następnej kolejności nasze pociechy omawiały wygląd Mikołaja, odwołując się do swoich doświadczeń.

Kolejne ćwiczenie dla dzieci 5-letnich miało charakter graficzny. Polegało ono na pokolorowaniu Mikołaja ze zwróceniem uwagi na utrzymywanie się w liniach konturu. Na zakończenie tej pracy dzieci miały dorysować trzy gwiazdki nad Mikołajem i przeliczyć, ile jest razem (z tą, która już tam była) oraz określić ich liczbę liczebnikiem.

4-latki w tym czasie wykonywały swoje zadanie. Miało ono charakter ćwiczenia graficznego i jednocześnie kształcącego spostrzegawczość wzrokową. Zadaniem naszych młodszych przedszkolaków było uzupełnienie brakujących fragmentów obrazka z Mikołajem przy pomocy naklejek. Następnie miały one rysować po śladzie kolorowy łańcuch na choinkę. Druga część tego ćwiczenia była też dla dzieci okazją do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zarówno wiersz, jak i zastosowane ćwiczenia, wprowadziły dzieci w nastrój oczekiwania na spotkanie z Mikołajem.

Podziękowania, życzenia

Serdecznie dziękujemy Patrycji O. i jej Rodzicom za piękną pocztówkę z sanatorium z pozdrowieniami dla koleżanek, kolegów i pań.

Piękne podziękowania dla Rodziców Oli I. za przepyszne pierniczki własnego wypieku dla wszystkich dzieci z naszej grupy i pań.

Dla Wiktorii, od wszystkich dzieci z grupy IV wraz z paniami, pozdrowienia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

ZAPROSZENIE

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW
DZIECI Z NASZEJ GRUPY
NA

UROCZYSTOŚĆ CHOINKOWĄ

KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ W PRZEDSZKOLU
W DNIU 18 GRUDNIA O GODZ. 13.00.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

GRUDZIEŃ 2007

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

1.
Czekamy na Mikołaja.
2. Pada śnieg.
3. Święta Bożego Narodzenia.


ZADANIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

1. Poznanie postaci Mikołaja. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się całym zdaniem. Rozwijanie sprawności manualnych poprzez wykonywanie ozdób na kiermasz świąteczny i kolorowanie obrazków.

2. Obserwowanie przyrody zimą i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami oraz przeżyciami: charakterystyczne cechy tej pory roku, przeobrażenia zachodzące w przyrodzie, zmiana krajobrazu pod wpływem opadów śniegu. Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy. Poznawanie sposobów chronienia się przed zimnem.
.
3. Zapoznanie ze zwyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Współdziałanie z dorosłymi w ubieraniu choinki, wykonywanie prostych ozdób choinkowych, słuchanie kolęd. Zorganizowanie z udziałem dzieci uroczystości choinkowej dla rodziców.

4. Przygotowanie do nauki czytania:
Prezentacja liter: I, i; J, j metodą Ireny Majchrzak.
Kolorowanie mandali z nowymi literami.

5. Kształtowanie pojęć matematycznych:
Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 1-6.
Sprawne posługiwanie się pojęciami dotyczącymi szerokości i długości.
Doskonalenie umiejętności posługiwania się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni.
opracowała: Małgorzata Kędziora
.